• Szybki kontakt
  • +48 22 863-35-45/46
  • PON. - PT., 7.00 - 16.00

Nasze Mleko Meggle LactoMinus

Czwartek, 19 października 2017 Nasze Mleko Meggle LactoMinus

Na nietolerancję laktozy cierpi jedna trzecia Polaków. Do niedawna jedynym sposobem było stosowanie diety eliminacyjnej i całkowite zrezygnowanie z nabiału, a także uzupełnianie diety produktami bogatymi m.in. w fosfor i wapń. Dzisiaj na szczęście można wybierać spośród szerokiego wachlarzu przetworów mleczarskich bez laktozy.

Mleko Meggle LactoMinus

Mleko bezlaktozowe Meggle LactoMinus powstało po to, aby osoby mające problemy zdrowotne po spożyciu laktozy mogły cieszyć się smakiem i wartościami odżywczymi mleka.

Mleko bezlaktozowe Meggle LactoMinus
- przejdź do karty produktu ->

Czym jest nietolerancja laktozy?

Należy podkreślić, że nietolerancja laktozy nie jest przejściową trendem, a prawdziwym problemem zdrowotnym. Jest to nieprzyjemna nadwrażliwość pokarmowa spowodowana niedoborem laktazy, enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy. Laktaza rozkłada cukier mlekowy na dwa cukry proste łatwiejsze do strawienia: glukozę i galaktozę. Do 2. roku życia organizm ludzki wytwarza laktazę, jednak jej aktywność maleje z wiekiem i w okresie dojrzewania praktycznie zanika.

wystepowanie2

Hipolaktazja może wywoływać biegunki, gazy jelitowe, nudności, wzdęcia i skurczowe bóle brzucha. Objawy zwykle występują w czasie od pół godziny do dwóch godzin od spożycia pokarmu z laktozą. Siła i skala dolegliwości zależy od ilości laktazy i ilości spożytego nabiału.

Szacuje się, że na świecie aż dwie na trzy osoby w różnym stopniu ma problemy z tolerancją laktozy, w Polsce dotyczy to nawet 37% populacji, we Francji i Hiszpanii – połowy, natomiast wśród Azjatów i populacji afrykańskich problem jest powszechny i waha się w granicach 70-100%.

Dieta dla osób z nietolerancją laktozy

5gDieta przy nietolerancji laktozy zakłada wykluczenie lub ograniczenie produktów i leków, które zawierają laktozę. Nie zawsze jednak trzeba całkowicie rezygnować z cukru mlecznego, ponieważ większość osób dorosłych z nabytym lub pierwotnym niedoborem laktazy toleruje niewielkie ilości laktozy w produktach, zazwyczaj jest to jednorazowa dawka 5-10 g laktozy, czyli 100-200 ml słodkiego mleka.

Warto wiedzieć, że szklanka mleka pokrywa około 1/4 dziennego zapotrzebowania na wapń, a więc całkowita rezygnacja z niego powinna wiązać się z włączeniem do diety elementów żywności zawierającej ten pierwiastek, takich jak np. fasola, soja, liście pietruszki, kapusta, szczaw, morele suszone, figi, słonecznik, nasiona sezamu czy migdały. Produkty takie jak jogurty i dojrzałe sery zawierają jedynie śladowe ilości laktozy, dzięki czemu mogą być spożywane pomimo występowania nietolerancji.

objawy

Mleko bez laktozy jako mleczna alternatywa

Biorąc pod uwagę skalę zjawiska, producenci mleka włączają do swojej oferty produkty lactose free, dzięki czemu osoby uskarżające się na niedobór laktazy nie muszą rezygnować ze swojego ulubionego napoju i z codziennej dawki zdrowia. Za tą alternatywą przemawiają również badania – te przeprowadzone w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Akademii Medycznej w Poznaniu na przełomie 2005/2006. Badania te wykazały, że mleko niskolaktozowe może wyeliminować objawy nietolerancji laktozy i zlikwidować ograniczenia w zakresie spożywania produktów mlecznych przez osoby z nietolerancją.

Dla małych dzieci z obniżoną tolerancją laktozy przeznaczone są specjalne niskolaktozowe mleka modyfikowane.

Dlaczego mleko bez laktozy jest słodkie?

Mleko z obniżoną zawartością lub pozbawione laktozy powstaje na skutek przepuszczenia mleka przez laktazę, przez co laktoza rozbijana jest od razu na cukry proste. Dzięki temu powstaje lekko słodkawy smak, który nie ma wpływu na wartość energetyczną mleka, tj. mleko na poziomie cząsteczkowym i pod względem wartości odżywczych nie różni się od zwykłego mleka w kartonie.

W wyniku tego procesu jedyne, co się zmienia, to fakt, że zawiera glukozę i galaktozę (wynik rozbicia laktozy), przez co jest słodsze od mleka z laktozą, a także ma delikatnie ciemniejszy kolor. W związku z tym mleko bez laktozy, jak każde inne mleko, może być używane zarówno na zimno, jak i do gotowania, a nawet pieczenia. Producenci z reguły zalecają spożywanie mleka po schłodzeniu, by móc w pełni delektować się jego smakiem.

Mleko Meggle LactoMinus

Meggle LactoMinus jest mlekiem pełnowartościowym, zawiera wszystkie substancje odżywcze i witaminy niezbędne w codziennej diecie, jak białko i wapń. To prawdziwe krowie mleko, z którego wyeliminowano laktozę – zawiera tylko 0,01% laktozy, ponadto zawiera laktazę, która rozkłada laktozę i zmniejsza ryzyko powstawania nieprzyjemnych dolegliwości jelitowych. Jest bezpiecznym produktem przeznaczonym dla osób z obniżoną tolerancją laktozy. Doskonałe do kawy, musli, kremów i deserów. Dostępne bez recepty.

Więcej informacji znajdziesz  na temat mleka Meggle LactoMinus dostępnych w karcie produktu.

« Powrót do poprzedniej strony